Opakowania w HPP

Opakowania w HPP poddawane są łącznie z żywnością działaniu wysokiego ciśnienia z wykorzystaniem wody jako płynu pod ciśnieniem. Dlatego materiały opakowaniowe muszą być wodoodporne. Opakowanie styka się z wodą pod ciśnieniem podczas cyklu HPP. Z drugiej strony, podczas sprężania, woda powoduje pomniejszenie objętości produktów o 15% – 18%. Objętość jest odzyskiwana po zakończeniu cyklu HPP, dlatego odwracalna reakcja całego procesu na ściskanie jest kluczowa dla powodzenia przetwarzania HPP. W związku w tym materiały opakowaniowe muszą być wystarczająco elastyczne, aby wytrzymać naprężenia mechaniczne wywołane ciśnieniem hydrostatycznym, przy jednoczesnym zachowaniu integralności fizycznej. 

Tworzywa sztuczne w HPP

Tworzywa sztuczne są powszechnie stosowane w produktach HPP ze względu na ich dobrą elastyczność, sprężystość i wodoszczelność. Inne materiały, takie jak tekturowe, metalowe puszki i szklane butelki, nie nadają się do HPP, ponieważ nie są w stanie odzyskać kształtu i rozmiaru po HPP oraz nie są odporne na wodę i ciśnienie. Warto podkreślić, że istnieje już kilka opcji dla opakowań biodegradowalnych HPP, opartych na tworzywach sztucznych naturalnie rozkładających się w środowisku. W HPP ciśnienie jest przenoszone natychmiastowo i jednorodnie w całym produkcie spożywczym, niezależnie od wielkości i geometrii produktu. To ostatnie sprawia, że technologia HPP nadaje się do przetwarzania różnego rodzaju produktów spożywczych w różnego rodzaju opakowaniach, takich jak butelki, woreczki, tacki, kubki, worki, a nawet big-bagi przeznaczone na rynek gastronomiczny.

Specyfikacja opakowań w HPP

Nasi specjaliści pozostaję do Państwa dyspozycji. Udzielimy wszelkich informacji: tel.: +48 606 988 682 | e-mail: sprzedaz@paskalizacja.com

Zapytaj nas

Jak HPP może poprawić jakość, trwałość i wartość marki twoich produktów?