Korzyści z HPP w żywieniu ludzi i zwierząt

Korzysci-z-hpp

Jakie korzyści niesie stosowanie HPP w żywieniu ludzi i zwierząt?

Innowacja jest nieodłącznym elementem życia. Nic więc dziwnego, że ma ona miejsce także w przemyśle spożywczym.
Czym jest HPP? To technologia przetwarzania żywności pod wysokim ciśnieniem. Wydawać by się mogło, że nie jest to nic dobrego. Nic bardziej mylnego! Stosowanie HPP w żywieniu ludzi i zwierząt niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala na zachowanie wartości odżywczych typowych dla poszczególnych produktów spożywczych. Zdarza się, że pod wpływem HPP są one nawet lepsze. Przetwarzanie pod wysokim ciśnieniem gwarantuje zarówno bezpieczeństwo żywności, jak i zdrowsze odżywianie.

Przetwarzanie wysokociśnieniowe – gwarancja bezpieczeństwa produktów spożywczych

HPP znane jest przede wszystkim jako narzędzie zapewniające bezpieczeństwo produktów, które stanowią pożywienie ludzi i zwierząt. Dzięki przetwarzaniu pod wysokim ciśnieniom firmy spożywcze mogą produkować wysokiej jakości produkty. Zachowują one wartości odżywcze produktów nieprzetworzonych. Oznacza to, że tak przygotowane produkty spożywcze są zdrowe

Przetwarzanie wysokociśnieniowe wykorzystywane jest w głównej mierze podczas produkcji soków oraz napojów. Dzięki temu wszelkie związki, takie jak przeciwutleniacze, flawonoidy czy chociażby witaminy są lepiej przyswajalne. Podczas pasteryzacji napoje tracą wartości odżywcze, co przy HPP nie ma miejsca.

Produkty odpowiednie dla całej rodziny

korzyści-z-hpp
Happy family with child buying food at grocery store or supermarket

Przetwarzanie wysokociśnieniowe jest stosowane podczas produkcji żywności dla niemowląt. Dzięki temu gotowe posiłki dla najmłodszych są pełne wartości odżywczych oraz witamin i związków mineralnych. Jest to niezwykle ważne podczas żywienia maluchów. Również ich rodzice skorzystają na HPP. Przetwarzanie pod wysokim ciśnieniem pozwala na wyprodukowanie pełnowartościowych posiłków. Ich przygotowanie w domu jest szybkie, a rodzice mogą zjeść coś zdrowego, nawet gdy nie mają na przygotowanie wiele czasu.

Co ważne, produkty te mogą nosić etykiety „Clean Label” – czystej etykiety, które oznaczają prosty skład i wartości odżywcze typowe dla składników nieprzetworzonych. Podczas HPP nie dochodzi do utraty cennych składników, takich jak, chociażby witaminy

Korzyści z HPP czyli z przetwarzania pod wysokim ciśnieniem

Produkty HPP są dostępne na rynku i wzbudzają duże zainteresowanie badaczy. Dlatego też prowadzone badania skupiają się na tym, jak zachować wartości odżywcze w produktach oraz jak je ulepszyć. 

Podczas badań zauważono, że wysokie ciśnienie nie ma znaczącego wpływu na silniejsze wiązania. Stanowią one strukturę związków różnych produktów. Większość mikroelementów, jak i aromatów, pozostaje bez zmian. Jednakże słabsze wiązania w trakcie HPP mogą się zmieniać i prowadzić do zmian także w innych związkach. Naukowcy zadają sobie pytanie, czy mogą to wykorzystać do ulepszenia wartości odżywczych poszczególnych produktów. 

HPP w żywieniu ludzi i zwierząt

Odżywczość produktu to sposób określania jego wartości odżywczych oraz ich wpływu na ludzki organizm. W przypadku produktów poddanych HPP ma ona duże znaczenie, tak samo jak strawność pożywienia. Strawnością nazywamy ilość substancji, które trafiają do krwioobiegu. Istotne znaczenie ma także biodostępność, czyli to, jak mikroelementy są przyswajane w tkankach. Czynniki te przekładają się na jakość odżywczą.

Obróbka cieplna ma za zadanie zmniejszyć strawność produktów. Wysokie ciśnienie może mieć wpływ na zmianę struktur białek w mięsie, co sprawi, że enzymy trawienne poradzą sobie z jego przyswojeniem lepiej. Niezależnie od tego, czy struktura miofibrylarna ulegnie zmianie, strawność pozostanie identyczna z mięsem nieprzetworzonym. Dlatego też HPP znajduje zastosowanie w sektorze surowego mięsa. 

Nasi specjaliści pozostaję do Państwa dyspozycji. Udzielimy wszelkich informacji: tel.: +48 887 775 023 | e-mail: sprzedaz@paskalizacja.com

Zobacz jakie inne produkty mogą być poddawane paskalizacji – technologii HPP.

Zapraszamy nasz profil na LinkedIn