Technologia HPP – zgodność z przepisami Unii Europejskiej

Technologia HPP - zgodność z przepisami Unii Europejskiej

HPP to technologia, która jest komercjalizowana od 30 lat na całym świecie bez historii wycofywania produktów ani obaw o zdrowie konsumentów. Chociaż proces HPP jest dość elastyczny i może być z powodzeniem stosowany w wielu różnych sektorach żywnościowych, nie ma szczegółowych przepisów dotyczących wszystkich produktów lub krajów. Zdając sobie sprawę z niejednoznaczności i znaczenia tego tematu dla bezpieczeństwa żywności, na tym blogu dowiesz się, w jaki sposób produkty HPP mogą osiągnąć zgodność z przepisami na terenie Unii Europejskiej.

Zgodność z przepisami w Unii Europejskiej

Po Ameryce Północnej Europa jest drugim co do wielkości rynkiem HPP na świecie, z 25% jednostek HPP zainstalowanych w tym regionie.

Od 2018 r. na poziomie Unii Europejskiej HPP nie jest już uważany za nowy proces. Nie wymaga zezwolenia UE na nową żywność tylko ze względu na stosowanie HPP, tj. bez powiadomienia o pewnych warunkach stosowania zakłada się, że HPP jest dopuszczony.

Dlatego najlepszym sposobem na zachowanie zgodności w Europie jest przestrzeganie ogólnych unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności i opakowań, w tym:

– Rozporządzenie UE 2073/2005 w sprawie mikrobiologicznych kryteriów bezpieczeństwa żywności. Zgodnie z tym rozporządzeniem produkt końcowy musi spełniać następujące kryteria:

Kryteria mikrobiologiczne artykułów spożywczych.

– Rozporządzenie UE 10/2011 w sprawie tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Do kontaktu z żywnością można używać wyłącznie tworzyw sztucznych dopuszczonych na mocy tego rozporządzenia. Ponadto należy przestrzegać limitów migracji opakowań dla niektórych materiałów określonych w tym samym rozporządzeniu.

Jak pokazuje rosnąca produkcja rynkowa, HPP to technologia o minimalnym przetwarzaniu, która rozprzestrzeniła się na całym świecie jako bezpieczna opcja do produkcji żywności i napojów najwyższej jakości. Ponieważ została zatwierdzona przez renomowane organizacje międzynarodowe i ma wiele zalet dla przemysłu i konsumentów, technologia HPP powinna być dalej promowana jako bezpieczna alternatywa dla żywności ultraprzetworzonej.

Przeczytaj także:
HPP – zalety czystej technologii: link
Korzyści z HPP w żywieniu ludzi i zwierząt: link

Nasi specjaliści pozostaję do Państwa dyspozycji.
Udzielimy wszelkich informacji: tel.: +48 887 775 023 | e-mail: sprzedaz@paskalizacja.com